FRANCJA
Niezwykle bogata była oferta gospodarzy salonu. Obejmowała ona całą gamę sprzętu, od dojrzałych konstrukcji klasy LALE do małych systemów, czasami jeszcze w fazie prób.
Firma Sagem (część grupy Safran) zaprezentowała dwa ze swoich produktów: Sperwer Mk.II i Patroller.
Sperwer (w poprzedniej wersji) używany jest przez kontyngent francuski (TF Lafayette) w Afganistanie, w rejonie Kapisa. W nomenklaturze wojskowej oznaczany jest jako SDTI. Wersja Mk.II korzysta z dotychczasowego dorobku i reklamowana jest jako najlepiej sprzedający się system BSP. Wg danych Producenta, wersja Mk. II została opracowana właśnie na podstawie wniosków z użytkowania przez Siły Zbrojne Francji.
Start systemu odbywa się przy uzyciu katapulty, lądowanie – przy użyciu spadochronu.
Podst. dane samolotu:
długotrwałość lotu: powyżej 6 godz
zasięg: 200 km
MTOW: 330 kg
prędkość przelotowa: 90 kts
Drugim systemem prezentowanym przez Sagem (Safran) był system Patroller. System konstruowany pod kątem zapewnienia długiego przebywania w powietrzu (partnerem projektu jest niemiecka firma Stemme, produkująca szybowce). Wyposażenie systemu bazuje na rozwiązaniach zastosowanych w BSP Sperwer. W ofercie znajdują się trzy wersj e systemu: Patroller-R – dla Sił Powietrznych, Patroller-M – dla zastosowań morskich, Patroller-S – dla sił porządkowych.
Podst. dane samolotu:
długotrwałość lotu: 20 godz
zasięg: 200 km
MTOW: 330 kg
prędkość przelotowa: 90 kts
Kolejną francuską firmą prezentująca swoją konstrukcję była firma Bertin – bezzałogowy śmigłowiec Hovereye EX. Jak podaje Producent platforma jest w stanie udźwignąć moduł o wadze do 7 kg i latać przy wietrze do 30 kts. Przygotowanie do startu zajmuje załodze (dwie osoby) 5 min.
Stacja kontroli wyposażona jest we cyfrowe wspomaganie stabilizacji obrazu wideo, co obecnie wydaje się stanowić standard.
Podst. dane śmigłowca:
długotrwałość lotu: 1 godz
zasięg: 15 km
MTOW: 21 kg
prędkość maksymalna: 59 kts
Firma Fly-n-Sense zaprezentowała trzy swoje wyroby, Scancopter-X4, Seeker FNS900 i Scancopter CB350 (w fazie projektu). Wszystkie trzy małe systemy przeznaczone są do zastosowań miejskich. Waga modułów, jakie mogą być przenoszone to 500 g we wszystkich trzech przypadkach.
Scancopter-X4
Podst. dane śmigłowca:
długotrwałość lotu: do 20 min
zasięg: w zasięgu wzroku
MTOW: 2 kg
prędkość maksymalna: 30 kts (tryb ręczny)
prędkość maksymalna: 10 kts (tryb automatyczny)
Seeker FNS900
Podst. dane samolotu:
długotrwałość lotu: około 1 godz
zasięg: w zasięgu wzroku
MTOW: 2 kg
prędkość maksymalna: 60 kts
Scancopter CB350 (projekt)
Podst. dane śmigłowca:
długotrwałość lotu: około 15 min
zasięg: w zasięgu wzroku
MTOW: 0,6 kg
prędkość maksymalna: ok 10 kts
Nieco inne podejście do bezzałogowych śmigłowców zaprezentowała firma Infotron. Konstrukcja śmigłowca IT 180-5 oparta jest na dwóch przeciwbieżnych wirnikach. System przedstawiany jest jako dający sobie radę przy silnym wietrze. System prezentowany był kilkukrotnie od 2005 r. min. na targach Paris Air Show, Sofex, Milipol i Eurosatory.
Podst. dane śmigłowca:
długotrwałość lotu: 90 min
zasięg: 10 km
MTOW: 14 kg
prędkość maksymalna: ok 50 kts
Lotnictwo bezzałogowe nie zamyka się samolotami i śmigłowcami. Firma Flying Robots przedstawiła konstrukcję bezzałogowego paraplanu FR 102, służącego przede wszystkim, do przewożenia ładunków. Konstrukcja systemu to wózek podwieszony pod czaszą podobną do paralotni. Firma działa od 2004 roku właśnie w takim segmencie rynku.
Paraplan ma kilka zalet, które predysponują go do niektórych zastosowań. Czasza jako element nośny jest jest bezpieczniejsza niż sztywne skrzydło oraz pozwala na podwieszenie cięższych ładunków. Dodatkowo, łatwiejsze jest szybowanie np. w przypadku sytuacji szczególnych np. wyłączenia się silnika. Oczywiście odbywa się to kosztem prędkości.
Jeśli dodamy do tego w pełni automatyczny start i lądowanie (bardzo krótkie – na dystansie 60 – 250 m w zależności od warunków i obciążenia).
System posiada dwa tryby lotu jako bezzałogowiec: auto oraz ręczny (sterowanie przez pilota-operatora z ziemi). Dodatkowo może być użyty w wersji załogowej.
Bezpieczeństwo w powietrzu poprawia system czujników monitorujących położenie czaszy i przesyłających dane do autopilota. Stanowi to rozwiązanie efektu wahadła występującego w paraplanach.
Maksymalny ciężar jaki może zabrać platforma powietrzna wynosi 250 kg (wymiar ok 1m3). Zdolność do przenoszenia takiego ładunku predysponuje system do użycia jako platforma transportowa np. dla zaopatrzenie wysuniętych baz. Możliwość zrzucania ładunków na spadochronach pozwala na zaopatrywanie wysuniętych elementów bez potrzeby lądowania.
Dane systemu:
prędkość przelotowa:
wysokość maksymalna: 3500 m
długotrwałość lotu: 20 godz
zasięg: 1000 km
długość startu: 60-250 m
długość drogi lądowania: 50 m
silnik: Rotax 912
dwa zbiorniki paliwa 60 l. Każdy
Możliwość stosowania w wersji załogowej.
Duże koncerny skoncentrowały się na promocji swoich konstrukcji, zarówno tych które stanowią gotowe systemy jak i tych w fazie projektów.
Dassault zaprezentował model samolotu jaki ma być efektem współpracy francusko-brytyjskiej (BAE Systems) – Telemos.
Wg mitologii greckiej Telemos był synem Eurymosa i zaalarmował cyklopa Polifema o że starci wzrok przez Odyseusza. MoU dla tego programu zostało podpisane w lutym 2011.Bazą dla powstającego systemu ma być Mantis, jednak nie jest do końca pewna w jakim zakresie zostanie zachowane podobieństwo. Głównym wymogiem w stosunku do Telemosa jest wykonywanie misji CISTAR (Combat ISTAR) czyli prowadzenia rozpoznania w e wrogiej przestrzeni powietrznej. Nie jest też jasne czy Telemos zastąpi program Scavenger, jednakże prowadzenie dwóch podobnych programów może być zbyt drogie.
Drugim modelem zaprezentowanym przez Dassault był F-Heron.
Na wystawie statycznej pokazano pełnowymiarową makietę Neurona, owoc porozumienia pomiędzy Dassault i BAESystems. Projekt Neuron jest w fazie montowania silnika Adour Mk95. Przedstawiciele Dassault, pytani o dalszy rozwój projektu, mówią o uruchomieniu silnika na jesień 2011 i pierwszych lotach w połowie 2012. Próby w powietrzu mają potrwać ponad półtora roku.
Cassidian (część EADS, dawniej EADS Defence) zaprezentował kilka egzemplarzy sprzętu bezzałogowego. Po pierwsze – znany z Afganistanu system DRAC (Drone de Reconnaissance Au Contact). Na teatrze użytkowany jest przez francuski TF Lafayette, a personel to żołnierze jednego z pułków artylerii.
Największe jednak zainteresowanie wzbudziła pełnowymiarowa makieta samolotu Talarion oraz najnowszy projekt śmigłowca bezzałogowego (jeszcze bez nazwy).
Prezentację oferty francuskiej kończymy systemem Parrot firmy ARDrone. Oferta skierowana do posiadaczy iPhone, iPad i iPod touch.
Platforma posiada zamontowaną w nosie kamerę (VGA 640x480pix), z której obraz ogląda się na ekranie iP.
Steruje się przechylając iP. lub poprzez ekran dotykowy.
Zabawa zaczyna się po zainstalowaniu gier, pozwalających na loty samodzielne lub też walkę powietrzną, w której możliwe jest strzelanie wirtualnymi pociskami rakietowymi.