WIELKA BRYTANIA
Oferta z Wielkiej Brytanii to cała gama produktów bezzałogowych firmy Thales.
Począwszy od miniaturowego samolociku (0,6 kg) Spy’Arrow, przez średni Fulmar (w kooperacji z Aersovision), a skończywszy na systemie Watchkeeper.
Spy’Arrow mikroBSP.
Podst. dane samolotu:
długotrwałość lotu: 16 godz.
zasięg: 2-3 km
MTOW: 0,6 kg
prędkość przelotowa: 27 kts
Fulmar konstruowany był do zastosowań morskich, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby używać go w działaniach lądowych. Start odbywa się z katapulty, natomiast lądowanie sposobem samolotowym. Moduł rozpoznawczy (kamery) ochraniane są przez specjalną płytkę, służąca jednocześnie za swego rodzaju „łyżwę” łagodzącą moment zetknięcia się z wodą kadłuba. Poszukiwanie platformy na morzu wspomaga zamontowany w niej beacon. Do lądowania „na ziemi” wykorzystuje się siatkę przechwytującą platformę, rozpinaną pomiędzy dwoma nadmuchiwanymi pylonami.
Podst. dane samolotu:
długotrwałość lotu: 8 godz.
zasięg: 800 km
MTOW: 19 kg
prędkość przelotowa: 80 kts
Watchkeeper to system rozwijany na bazie Hermesa 1500 (Elbit). Przedstawiciele Thales podkreślają, że nie jest to Hermes, a całkowicie nowy system, który z niego wyrósł.
Ciekawy produkt, jeśli chodzi o zastosowania dla bezzałogowych statków powietrznych (szczególnie tych lżejszych) zaprezentowała firma Roke. Jest to miniaturowy radiowysokościomierz. Produkt dostępny jest w dwóch wersjach.
Wersja 1 – pomiar wysokości do 700 m; waga 400 g
Wersja 2 – pomiar wysokości do 100 m; waga 400 g
Na zdjęciu miniaturowy radiowysokościomierz Type 2, obok platformy bezzałogowej służącej do jego prób.