II Przegląd Bezzałogowych Systemów Latających.
W dniach 18-24.03.2013 w Muzeum Techniki w Warszawie odbędzie się II Przegląd Bezzałogowych Systemów Latających.
Podczas Przeglądu zaprezentowane zostaną urządzenia i systemy, które są w stanie zastąpić maszyny załogowe w każdej pracy nudnej, brudnej lub niebezpiecznej (tzw. 3D – dull, dirty, dangerous).
Brak pilota na pokładzie sprawia, iż są mniejsze i lżejsze od swoich załogowych odpowiedników. Będzie można zobaczyć m. in. system latający FlyEye przeznaczony do dyskretnej obserwacji, rozpoznania i wyznaczenia współrzędnych obserwowanego celu, wielozadaniowy system Neo czy bezzałogową paralotnię służącą do fotografowania pół uprawnych. Nie zabraknie też wielowirnikowców (śmigłowców z kilkoma śmigłami). Mogą one służyć do obserwowania imprez masowych oraz obsługi agencji fotograficznych i filmowych (tzw. zdjęcia z powietrza). Przegląd uzupełnią samoloty studentów, które przygotowali z myślą o rywalizacji w tegorocznych międzynarodowych zawodach lotniczych. Łącznie zaprezentowanych zostanie przeszło 40 konstrukcji, które powstały w polskich instytutach badawczych, politechnikach i firmach. Wyróżnikiem Przeglądu w stosunku do podobnych organizowanych w innych krajach jest to, że dominować będą konstrukcje przeznaczone do zastosowań cywilnych. Wynika to ze specyfiki polskiego rynku.
W dniu otwarcia Przeglądu zaplanowano seminarium z udziałem przedstawicieli Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej, na którym będą poruszone zagadnienia takie jak: rozwój polskich bezzałogowców, uwarunkowania prawne, przestrzeń powietrzna, doświadczania konstruktorów i użytkowników.
Przegląd jest adresowany do osób interesujących się problematyką lotniczą, ale również dla zwykłego „Kowalskiego”. Będzie on mógł zobaczyć podniebne akrobacje wielowirnikowców. Dla dzieci przewidziano warsztaty pilotażu i to zarówno z użyciem symulatorów jak i w pełni wyposażonych urządzeń.
Organizatorem Przeglądu są Muzeum Techniki w Warszawie i Liga Przyjaciół Polskiego Lotnictwa.
Patronat naukowy nad Przeglądem objął dyrektor Instytutu Lotnictwa oraz dziekan Wydziału Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.
Przegląd dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Tak jak w zeszłym roku, w trakcie przeglądu odbędzie się konkurs na najlepszą pracę dyplomową.
Więcej informacji TUTAJ