W dniu 06.10.2012 nad Izraelem został zestrzelony bezzałogowy statek powietrzny. Film z tego zdarzenia został ujawniony przez Siły Zbrojne Izraela.
Doniesienia z tamtego dnia wyraźnie wskazywały na pustynię Negev jako na miejsce zdarzenia oraz podawały informację, iż samolot został zestrzelony około pół godziny po wtargnięciu w przestrzeń powietrzna Izraela.
Zdj.:IDF
W doniesieniach (np. Jerusalem Post) pojawiła się baza Sił Powietrznych Ramon, z której to wystartować miały samoloty dyżurne w celu przechwycenia intruza. Wnioskując z informacji uzyskanych nieoficjalnie, jako rejon wlotu podawano Strefę Gazy, zaznaczając, że start odbył się z innego miejsca. Niektóre źródła wskazują jednak, że samolot został zestrzelony w pobliżu elektrowni atomowej w Dimona, która leży o wiele dalej od Strefy Gazy (ok 90 km w linii prostej), a która mogła zostać sfotografowana.
W piątek 12.10.2012 Sayyed Hassan Nasrallah, przywódca Hezbollahu, ogłosił, że BSP wystartował z Libanu, przeleciał nad Morzem Śródziemnym, a następnie wleciał nad teren Izraela os strony Strefy Gazy. Jednocześnie poinformował, że dron był produkcji irańskiej, składany przez specjalistów w Libanie. W dniu dzisiejszym irański minister obrony potwierdził tą informację.
Operacja wtargnięcia przy użyciu BSP, nosiła nazwę Operacja Ayyoub (Ayub), na cześć szejka Hussaina Ayyouba, który zginął w roku 1996.
Żadna ze stron nie precyzuje, czy dron przekazywał materiał w czasie rzeczywistym, czy też nie. Nie jest też znany typ samolotu, chociaż spekuluje się na temat bezzałogowca zbudowanego przez Iran na podstawie zdobytego, amerykańskiego Sentinela. Czy strona izraelska zdecyduje się na pokazanie resztek samolotu?
Warto też spojrzeć na całą sprawę z nieco innego punktu widzenia, szczególnie w odniesieniu do toczących się w Polsce dyskusji na temat możliwości przejęcia części zadań samolotów Su-22 przez bezzałogowce. Oto właśnie, na naszych oczach, bezzałogowiec przemknął przez rozbudowany system wykrywania, przełamał system obrony przeciwlotniczej (jeśliby prawdą okazał się przelot nad Strefą Gazy, to wliczyć w nią należy również system Iron Dome) i wdarł się na tak poważną głębokość, że zagroził newralgicznym instalacjom wojskowym. Tym samym został wykonany kolejny krok w praktycznej weryfikacji pojmowania roli BSP na współczesnym polu walki.