Olbrzymie samoloty bezzałogowe będą obserwowały ruchy wojsk przy naszej granicy. Polska zostanie przyjęta do natowskiego programu AGS obserwacji obiektów naziemnych z powietrza.
za rp.pl
Rada Dyrektorów NAGSMO, organizacji zarządzania programem NATO AGS (Alliance Ground Surveillance) przyjęła wniosek MON o udział w tym przedsięwzięciu. Jak mówi „Rz” Jacek Sońta, rzecznik prasowy MON, Agencja podjęła decyzję o przygotowaniu stosownych dokumentów akcesyjnych. – Po ich przesłaniu do Polski będą one podlegały negocjacjom i uzgodnieniom międzyresortowym przez minimum sześć miesięcy – dodaje rzecznik. Polska mogłaby zostać przyjęta do tego systemu na początku 2014 roku.
AGS (pol. – Sojuszniczy System Obserwacji Obiektów Naziemnych z Powietrza) to system radarów, zdolnych do prowadzenia obserwacji obiektów naziemnych, umieszczone na pokładzie pięciu bezzałogowych statków powietrznych RQ-4 Global Hawk. Statki te wykonują lot na wysokości około 20 kilometrów. Transmitują w niemal rzeczywistym czasie obrazy. Z bezzałogowca poprzez satelitę informacje te trafią do bazy operacyjnej AGS w Sigonella na Sycylii, stamtąd zaś do komórek wywiadowczych i rozpoznawczych wojsk uczestniczących w projekcie.
Link TUTAJ
Budowa systemu NATO AGS rozpoczęła się 16.04.2004 od decyzji 25-ciu krajowych dyrektorów uzbrojenia. W chwili podejmowania decyzji, planowano uruchomienie programu na rok 2007. Kwatera główna NATO pełna gotowość bojowa systemu miałaby być osiągnięta w roku 2013 po zakończeniu dostaw statków powietrznych. Od strony BSP, program miał się opierać na RQ-4B Global Hawk Block 40. Ze względu na przeciągające się negocjacje, przesunięto gotowość bojową systemu na rok 2015. Na użytek programu AGS zawiązana została, w 2003 r., Polska Grupa Przemysłowa AGS w skład której weszły : Przemysłowy Instytut Telekomunikacji (PIT), CNPEP Radwar, WSK PZL Warszawa II, PZL w Mielcu i DGT. W roku 2005 dołączyły: WSK PZL Świdnik, WIŁ, OBR CTM i Transbit. Dwa lata później z uczestnictwa zrezygnowały: PZL (Mielec), WSK PZL (Świdnik), WSK PZL Warszawa II i CTM.
W założeniach AGS miał być rozwijany niejako dwutorowo. Jeden kierunek to współpraca międzynarodowa, drugi – rozwój narodowych elementów rozpoznania. W tym ostatnim zakresie Polska deklarowała wprowadzenie dwóch bezzałogowców klasy MALE.
Polska zrezygnowała z uczestnictwa w programie w 2008 r. Oficjalny powód rezygnacji to względy ekonomiczne.
W dniu 04.04.2013, na stronie NAGSMA (NATO Alliance Gorund Surveillance Management Agency) pojawił się komunikat, głoszący iż Polska, w dniu 21.03.2013, zadeklarowała powrót do programu. Wobec bliskiego powrotu Danii, zwiększałoby to ilość uczestniczących państw do 15.
opracowanie na podstawie kilku portali internetowych.
AGS na stronie NATO – TUTAJ
strona NAGSMA – TUTAJ
zdj.nagsma.nato.int